Rezidenca Gotthardská: Več svetlobe in zasebnosti v središču Prage
V središču Prage, blizu parka Stromovka, stoji stavba, ki nosi ime Rezidenca Gotthardská. Nekoč pisarniška zgradba je danes preobražena v moderno stanovanjsko stavbo, zahvaljujoč izjemnemu delu arhitekturnega studia Nedvěd Architekti. Pri tem projektu so se arhitekti soočili z izzivom, kako na obstoječih temeljih ustvariti sodobno bivalno okolje, ki prebivalcem omogoča individualno prilagajanje bivalnih pogojev. Pri tem so želeli ohraniti klasične arhitekturne elemente in hkrati v zgradbo vnesti sodobne rešitve, ki bi izboljšale njeno funkcionalnost, estetiko in skladnost z okoliško arhitekturo.
Izziv za arhitekte: kako na obstoječih temeljih ustvariti sodobno bivalno okolje, ki prebivalcem omogoča individualno prilagajanje bivalnih pogojev.
Sodobno bivanje in interaktivne rešitve
Današnji uporabniki zgradb želijo več kot le estetsko privlačne bivalne prostore – želijo namreč imeti tudi popoln nadzor nad svojim bivalnim udobjem. To pomeni, da morajo arhitekti razvijati interaktivne rešitve, ki omogočajo prilagajanje svetlobe, toplote in zasebnosti glede na individualne potrebe. V primeru Rezidence Gotthardská je bilo zaradi posebne podkvaste oblike stavbe še posebej pomembno zagotoviti zadostno osvetlitve notranjih prostorov in hkrati zagotoviti zasebnost.
Dinamična fasada: sodelovanje s podjetjem Soltec
Arhitekti so našli rešitev v sodelovanju s podjetjem Soltec, ki je ustvarilo in implementiralo inovativno dinamično fasado. Ta fasada, sestavljena iz motoriziranih zgibnih panelov, odgovarja na izzive sodobnega bivanja. Paneli omogočajo uravnavanje prehoda svetlobe in toplote, hkrati pa zagotavljajo zasebnost, saj njihov poseben raster preprečuje neželene poglede.
Podjetje Soltec je v okviru projekta Gotthardská razvilo in implementiralo inovativne rešitve, ki so prispevale k uspešni preobrazbi stavbe. Naš prispevek je vključeval naslednje ključne elemente:
- Soltec motorizirani zgibni paneli z linearnim motorjem: v panel integrirani linearni motorji omogočajo tiho in udobno odpiranje in zapiranje panelov od 0 do 180 stopinj. Paneli, narejeni iz estrudiranega aluminija, inox okovja in elekro-elektronskih komponent.
- Prašno barvanje lamel z videzom lesa: uporaba lesenega dekorja na lamelah panela ustvarja topel in eleganten videz, ki se harmonično vklaplja v arhitekturno zasnovo stavbe.
- Sinhronizacija delovanja motorjev: napreden sistem krmiljenja zagotavlja sinhronizirano delovanje vseh motorjev, tudi v primeru dvo- in troparnih sistemov, kar omogoča nemoteno in estetsko dovršeno gibanje panelov. Linearni pogoni povečajo stabilnost panelov v vetru in omogočajo individualno kontrolo posamičnega para panelov.
- Povezava s sistemom hišne avtomatizacije: paneli se lahko upravljajo na daljavo preko sistema hišne avtomatizacije, kar prebivalcem zagotavlja maksimalno udobje.
Paneli omogočajo uravnavanje prehoda svetlobe in toplote, hkrati pa zagotavljajo zasebnost, saj njihov poseben raster preprečuje neželene poglede.
Celovita podpora arhitektom
Soltec je arhitektom ponudil celovito podporo skozi celoten proces: od svetovanja in skupnega načrtovanja, do inovativnih rešitev, inženirske podpore, izdelave, montaže in servisa. Vsak panel je bil natančno načrtovan glede na specifične potrebe stavbe, kar je zahtevalo individualno načrtovanje dokumentacije individualno načrtovanje delavniške dokumentacije za vsak sistem panelov posamično (2-6 panelov). in izdelavo prototipov. Končni rezultat so paneli, ki s svojo stabilnostjo in prilagodljivostjo presegajo standardne rešitve ter prispevajo k energetski učinkovitosti stavbe.
Za naročnika smo izvedli celotno produktno projektno dokumentacijo, izdelali prototip in proizvedli 52 sistemov, pri čemer smo zagotovili tudi navodila za montažo in uporabo. Paneli sami imajo številne prednosti, saj za vgradnjo v zgornjem in spodnjem delu ne potrebujejo veliko prostora, hkrati pa lahko premoščajo steklene površine do 10 metrov dolžine in 3,5 metra višine, kar je idealna rešitev za zaščito velikih panoramskih oken.
Pomen dinamičnih rešitev za oživljanje urbanih središč
Rešitev, kot je Soltecova dinamična fasada, omogoča arhitektom ustvarjanje estetsko dovršenih, funkcionalnih in energetsko učinkovitih zgradb, kar je ključno za oživljanje urbanih središč. Preobrazba stavb, kot je Rezidenca Gotthardská, ne prispeva le k revitalizaciji mest, temveč tudi k trajnostnemu razvoju in boljši kakovosti življenja.
Ponosni smo, da je bil ta projekt nominiran za češko nacionalno arhitekturno nagrado. Nagrada priznava delo arhitekta, ki je ustvaril stavbo po meri ljudi, in našo rešitev, ki je del tega uspeha.
Dodatne informacije:
Spletna stran arhitekta Jana Nedveda:
https://www.nedvedarchitekti.cz/realizace/rezidence-gotthardska/
Foto: Filip Slapal
Češka nacionalna nagrada za arhitekturo:
https://ceskacenazaarchitekturu.cz/en/years/2024/rezidence-gotthardska
FAQ – pogosto zastavljena vprašanja
Soltecova dinamična fasada je napredna arhitekturna rešitev, ki omogoča prilagajanje zunanjega videza zgradbe glede na okoljske pogoje in potrebe uporabnikov, kar prispeva k večji energetski učinkovitosti in estetski privlačnosti zgradb.
Dinamična fasada omogoča aktivno upravljanje s svetlobo in toploto, kar zmanjšuje potrebo po umetni osvetlitvi in hlajenju ter s tem znižuje energetske stroške stavbe.
Rezidenca Gotthardská je primer uspešne preobrazbe stavbe z uporabo dinamične fasade, ki je bila nominirana za češko nacionalno arhitekturno nagrado zaradi njenega prispevka k urbanemu okolju in prilagojenosti potrebam ljudi.
Soltecovi dinamični fasadni paneli so zasnovani tako, da zagotavljajo optimalno zaščito pred soncem. Paneli omogočajo natančno upravljanje z vpadom sončne svetlobe v zgradbo, kar zmanjšuje pregrevanje notranjosti in hkrati omogoča naravno osvetlitev. Njihova prilagodljivost omogoča učinkovito zaščito pred soncem v različnih delih dneva, kar prispeva k boljši energetski učinkovitosti stavbe.
Soltecovi dinamični fasadni paneli ponujajo širok spekter estetskih možnosti, vključno z različnimi barvami, vzorci in stopnjami transparentnosti. Paneli so prilagodljivi in omogočajo oblikovanje edinstvene zunanje podobe stavbe, ki se lahko spreminja glede na želje arhitekta ali lastnika. To omogoča ustvarjanje edinstvenih, vizualno privlačnih fasad, ki se harmonično vključujejo v okolico.